Go to Top

Czemu warto uczyć się języka hiszpańskiego?

Ktoś, kto nigdy nie miał styczności z językiem hiszpańskim, może się zastanawiać, po co miałby rozpoczynać naukę tego języka. Spróbujmy więc odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jakie są potencjalne korzyści ze znajomości języka hiszpańskiego, a więc czy warto i po co uczyć się tego języka?

Ilość osób mówiących po hiszpańsku

Język hiszpański jest jednym z najczęściej używanych na świecie. Jest zarówno wśród języków z największą ojczystą znajomością tego języka, (szacuje się, że jedynie język chiński jest pod tym względem popularniejszy), jak również wśród języków najczęściej wybieranych przez osoby uczące się jakiegoś języka obcego, (co oczywiście jeszcze wzmacnia jego popularność). Ogólnie uważa się, że językiem tym posługuje się ponad 550 milionów osób na świecie. Równocześnie hiszpański jest wśród języków z największym przewidywanym wzrostem popularności jego znajomości w przeciągu najbliższych lat: wzrost popularności tego języka jest bardzo zauważalny choćby w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że prawdopodobieństwo porozumienia się z kimś obcym, z innego kraju niż Polska, jest w języku hiszpańskim bardzo wysokie, a zatem będziemy mogli się w nim porozumieć w bardzo wielu miejscach na świecie – poza samą Hiszpanią na przykład w niemal całej Ameryce Południowej i w dużej części Ameryki Północnej. Z faktem tym wiążą się kolejne dwa argumenty przemawiające  za rozpoczęciem nauki języka hiszpańskiego.

Hiszpański w pracy

Z popularnością hiszpańskiego na świecie wiąże się w sposób oczywisty jego potencjalna przydatność w życiu zawodowym. Z jednej strony firmy z krajów niehiszpańskojęzycznych często poszukują specjalistów znających ten język, aby wysłać ich do pracy np. do Ameryki Południowej. Równocześnie jednak firmy z krajów hiszpańskojęzycznych, na przykład z samej Hiszpanii, inwestując za granicą pragną, aby ich pracownicy znali język hiszpański. W przypadku Polski świetnie to widać choćby w sektorze budowlanym lub bankowym, gdzie wiele wiodących firmy pochodzi się właśnie z Hiszpanii.

Hiszpański w podróży

Jak już pisaliśmy, w języku hiszpańskim możemy porozumieć się nie tylko w Hiszpanii, ale także w obydwu Amerykach. Jest to świetna wiadomość i argument przemawiający za nauką języka hiszpańskiego przez wszystkich podróżników i osoby pragnące poznać świat. Dzięki językowi hiszpańskiemu osoby takie mogą bez przeszkód komunikacyjnych podróżować po wielu krajach, poznawać tamtejszą kulturę, tradycję i historię. Ponadto znajomość hiszpańskiego otwiera nieograniczony dostęp do bogatej literatury, muzyki i innych dzieł kultury stworzonych przez artystów i twórców z całego hiszpańskojęzycznego świata, bez potrzeby na tłumaczenia tych dzieł na język polski.

Melodyjność i piękno języka hiszpańskiego

Prawdopodobnie jest to argument mocno subiektywny i trudno mierzalny. Jednak chyba zdecydowana większość osób zgodzi się z nami, że hiszpański to język pięknie brzmiący, a co za tym idzie, przyjemnie się go słucha. Dzięki temu piosenki śpiewane w tym języku, a także literatura w nim stworzona jest wyjątkowo miła dla ucha. To pewnie dlatego przez wielu język hiszpański zostanie uznany za wyjątkowo romantyczny. Prawdopodobnie fakt ten nie będzie decydującym czynnikiem przesądzającym o rozpoczęciu przygody z językiem hiszpański, warto go jednak mieć na uwadze jako dodatkową korzyść i argument za uczeniem się hiszpańskiego.

, ,