Go to Top

Hiszpańskie seriale historyczne. Co warto obejrzeć?

W ostatnich latach niesłabnącą popularnością cieszą się seriale telewizyjne. Są tacy, którzy uważają wręcz, że moda na nie jest czymś co w jakimś stopniu determinuje kształt współczesnej kultury. Oczywiście najbardziej rozpoznawalne produkcje pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Jednak również w innych krajach powstają tego rodzaju dzieła. W artykule tym przyjrzymy się kilku hiszpańskim serialom telewizyjnym, które mogą zainteresować wszystkich miłośników języka hiszpańskiego, a także po prostu miłośników seriali.

Isabel

Każdy kto choć trochę zna historię Hiszpanii wie, kim była królowa Izabela. Jej małżeństwo i panowanie było dla Hiszpanii tak samo ważne jak dla Pierwszej Rzeczpospolitej ślub Jadwigi Andegaweńskiej z Władysławem Jagiełło. W przypadku polskiej królowej można jednak dyskutować jak bardzo jej rządy wpłynęły na losy innych narodów poza Polakami. Kiedy będziemy rozmawiali o Izabeli nie ma już miejsca na żadne wątpliwości. Wraz ze swoim mężem Ferdynandem osiągnęła rzeczy, które zmieniły bieg historii całego świata. Izabela była królową podczas panowania, której Hiszpania osiągnęła prawdopodobnie swoją największą potęgę. W czasie jej rządów udało się między innymi zjednoczyć wcześniej podzielone królestwa Półwyspu Iberyjskiego, zakończyć rekonkwistę i rozpocząć proces wielkich odkryć geograficznych. Taki życiorys wydaje się idealnym materiałem na scenariusz serialu. Fakt ten dostrzegał hiszpańska telewizja publiczna. Efektem tego stał się liczący sobie trzy sezony serial telewizyjny opisujący życie i panowanie Izabeli. Serial okazał się absolutnym hitem docenionym zarówno przez widzów jak i specjalistów z branży rozrywkowej (otrzymał wiele nagród). Prawa do transmisji wykupiły telewizje z różnych państw. Z pewnością złożyły się na to z jednej strony gra aktorska na najwyższym poziomie, dbałość o detale, a przy tym wierne trzymanie się zdarzeń historycznych, które są przedstawiane na ekranie (może to być szczególnie istotne dla wszystkich miłośników historii). Co ciekawe całe serial można za darmo obejrzeć na stronach telewizji hiszpańskiej. Wszystkie odcinki są przy tym wzbogacone o komentarz historyków, którzy wyjaśniają na ile sceny pokazane w serialu są zgodne z wydarzeniami z przeszłości.

Carlos, Rey Emperador

Opowieść o Izabeli okazała się tak dużym sukcesem, że zdecydowano się kontynuować historyczny wątek w produkcjach telewizyjnych. W związku z tym powstał kolejny serial. Tym razem podstawą dla scenariusza było panowanie wnuka Izabeli i Ferdynanda Carlosa. W tym wypadku zdecydowano się na nakręcenie już tylko jednego sezonu, jest on jednak w tym samym stopniu godny uwagi. Zgodnie z tytułem wykorzystano w tym wypadku jako kanwę scenariusza wydarzenia z okresu panowania Karola I króla Hiszpanii, który jednak w innych podległych sobie królestwach znany jest jako Karol V. Ten serial również można za darmo obejrzeć na stronach Radiotelevisión Española.

El Ministerio del Tiempo

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym serialu “El Ministerio del Tiempo”. Odwołuje się on również w dużym stopniu do historii, traktuje ją już jednak raczej jako tło i bawi się nią w dużym stopniu. Z pewnością jest to propozycja niemal dla wszystkich. Serial można zakwalifikować jako science fiction. Opowiada bowiem o pracy tajnej instytucji podległej bezpośrednio hiszpańskiemu rządowi. Pracownicy zatrudnieni w tym ściśle sekretnym urzędzie podróżują w czasie i dbają o to, aby osoby z przeszłości nie podróżowały do teraźniejszości i nie zmieniały biegu historii, a także na odwrót. Do tej pory nakręcono dwa sezony tego serialu, które oczywiście można bezpłatnie obejrzeć tutaj. Co ciekawe planowany jest trzeci sezon, który powstanie już we współpracy ze światowym liderem rozrywki firmą NETFLIX.  Dzięki tej współpracy nowy sezon ma być jeszcze atrakcyjniejszy, a równocześnie dostępny dla widzów z całego świata.

A jaki jest Twój ulubiony hiszpański serial?

 

, ,