Spróbujmy szczęścia! Hiszpańskie zamiłowanie do loterii

Przy okazji naszego artykułu na temat hiszpańskich tradycji bożonarodzeniowych i noworocznych wspominaliśmy o tym, że jednym z ich elementów są specjalnie wtedy organizowane loterie. Co może dość charakterystyczne dla Hiszpanii nie są one jedynie odosobnionymi wydarzeniami. Przechadzając się bowiem po hiszpańskich ulicach o dowolnej porze roku można często odnieść wrażenie, że mieszkańcy tego kraju lubią wypróbowywać swoje szczęście w różnego rodzaju grach losowych.

  • Loterías y Apuestas del Estado

Loterías y Apuestas del Estado to państwowa firma hiszpańska odpowiadająca za organizację gier losowych o zasięgu krajowym. Firma ta jest odpowiedzialna za sprzedaż i organizację należącej do najstarszych i najpowszechniejszych gier: Lotería Primitiva. Ponadto organizuje niezwykle popularne, aby zakupić odpowiednie kupony konkursowe niejednokrotnie trzeba spędzić długi czas w kolejce do punktu sprzedaży, loterie bożonarodzeniowe i noworoczne. Punkty sprzedaży losów konkursowych znajdują się w całym kraju. Początki istnienia państwowej firmy przyjmującej zakłady losowe sięgają roku 1811. W tamtym czasie sprzedaż kuponów konkursowych miała pomóc Hiszpanii odbudować budżet kraju zrujnowany wojną z wojskami napoleońskimi.

  • ONCE – Organización Nacional de Ciegos Españoles

Drugą niezwykle łatwą do spotkania na hiszpańskich ulicach instytucją, która zajmuje się sprzedażą kuponów konkursowych, jest ONCE (Organización Nacional de Ciegos Españoles – Narodowe Stowarzyszenie Osób Niewidomych w Hiszpanii). Jest to organizacja powołana w celu niesienia pomocy osobom niewidomym i niedowidzącym. Aby móc realizować te cele organizacja prowadzi między innymi sprzedaż kuponów konkursowych w całym kraju. Najstarsza i najpopularniejsza gra jest w sprzedaży od roku 1939. Organizacja jest drugą w Hiszpanii, która posiada prawo sprzedaży swoich losów w całym kraju. Przechadzając się po hiszpańskich miastach i miasteczkach łatwo dostrzec jej obecność poprzez charakterystyczne zielone kioski, w których prowadzona jest sprzedaż losów. Równie często osoby niewidome i niedowidzące prowadzą sprzedaż kuponów ONCE bezpośrednio na ulicy (tylko z wykorzystaniem niewielkiego, rozkładanego, plastikowego stolika).

  • Bingo

Kolejna popularna w Hiszpanii gra losowa to bingo. Ten kto chciałbym jednak przekonać się na własne oczy jak wygląda jej przebiega powinien mimo wszystko prawdopodobnie się pośpieszyć. Lokale do gry w bingo, gdzie można kupić kupon, a następnie cierpliwie skreślać numery, aż do momentu kiedy osoba prowadząca grę wyczyta wszystkie numery z naszej kartki, aby móc wykrzyknąć “bingo”, znikają bowiem powoli z pejzaży hiszpańskich miejscowości.

  • Z czego wynika zamiłowanie Hiszpanów do Loterii?

Czytając statystki według, których przeciętny Hiszpan wydaje, na przykład na kupony noworoczne,  niemal 50 euro można odnieść wrażenie, że wszyscy w Hiszpanii próbują swojego szczęścia w grach losowych. Rzeczywistość jest jednak inna. Co prawda loteria świąteczna jest wyjątkowo popularna i bierze w niej udział prawie 75% mieszkańców kraju. Wynika to prawdopodobnie z tego, że zakup kuponu na tę konkretną loterię kojarzony jest z całym procesem świętowania – wpisał się w rytuał świąteczny. W przypadku jednak pozostałych, toczących się przez cały rok, gier ich popularność jest już dużo mniejsza. Ponadto nawet do najpopularniejszych loterii świątecznych Hiszpanie podchodzą z roku na rok coraz oszczędniej. Tzn. nadal kupują losy, ale średnio wydają już na nie coraz mniej pieniędzy. Również malejące powodzenie wspominanego bingo zdaje się świadczyć o tym, że gry losowe mogą mieć już moment swojej świetności powoli za sobą.

No Comments

Post A Comment