Go to Top

Świeto ognia w Walencji. Las Fallas de Valencia

Hiszpania i Hiszpanie są znani z tego, że potrafią świętować. Niemal każde, nawet najmniejsze miasteczko, posiada w ciągu roku kilka dni kiedy jego mieszkańcy świętują wspominając lokalnego patronat lub dla upamiętnienia jakiegoś ważnego wydarzenia. Niektóre hiszpańskie miasta z racji rozmachu z jakim obchodzą swoje święto są jednak szczególnie znane. Jednym z takim miejsc jest Walencja (Valencia). Poznajmy bliżej tradycję tego miejsca. Zapraszamy na Las Fallas.

Walencja to miasto położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Osoby je odwiedzające na pewno nie będą się nudzić. Z pewnością warto udać się między innymi do tamtejszego oceanarium, obejrzeć imponującą katedrę i stare miasto, wypocząć na plaży lub podziwiać nowoczesne Ciudad de las Artes y Ciencias usytuowane w osuszonym korycie rzeki Turía. W marcu każdego roku Walencja oferuje jednak coś jeszcze. Pomiędzy 15, a 19 marca świętowane są Las Fallas.

Skąd wzięły się Las Fallas?

Las Fallas to tradycyjne święto nie tylko miasta Walencja, ale również całego regionu o tej samej nazwie (Comunidad Valenciana). Sposób świętowania pomiędzy poszczególnymi miejscowościami może się jednak różnic, a w artykule tym skupimy się na obchodach uroczystości w stolicy – Walencji. Chociaż aktualnie wydarzenie jest atrakcją przyciągającą rzecze turystów z całego świata to początkowo stanowiło tylko niewielką, lokalną uroczystość. Właśnie w marcu lokalna społeczność, której dużą cześć stanowili stolarze, upamiętniała swojego patrona św. Józefa. W ramach przygotować do świąt stolarze mieli sprzątać swoje warsztaty co w praktyce oznaczało między innymi palenie niepotrzebnych odpadów pozostałych z produkcji mebli. Takie ogniska zaczęto nazywać fallas. Wyraz ten lokalnie wykorzystywany był do określenia pochodni, które umieszczano na wieżach strażniczych służących do obserwacji okolicy. Historia ta jest ważna gdyż pozwala zrozumieć prawdopodobne pochodzenie zwyczaju palenia ogromnych rzeźb w czasie uroczystości (o czym napiszemy w dalszej części artykułu).

Niektórzy uważają również, że zwyczaj urządzania ognisk związany jest jeszcze z pogańskimi obrządkami na cześć boga ognia.

Fallas dziś - ogromne rzeźby

Tak jak wspominaliśmy we wcześniejszym artykule lokalna tradycja ewoluowała. Obecnie pod nazwą las fallas rozumiemy najczęściej (wyraz ma wiele znaczeń) ogromne rzeźby przygotowywane przez lokalne stowarzyszenia. Ich budowa pochłania często setki tysięcy euro i całe miesiące pracy. Rywalizacja o to, kto zbuduje najbardziej imponującą budowlę jest niezwykle zacięta, a zwycięzcy mogą liczyć na ogromny prestiż. Najczęściej konstrukcje odnoszą się do jakiś lokalnych tradycji lub w sposób sarkastyczny komentują rzeczywistość. Najbardziej okazałe budowle wymagają do ich montażu na ulicach miasta pomocy dźwigu. W trakcie trwania święta całe miasto jest pełne tych rzeźb, a rzesze turystów spacerują i podziwiają efekty pracy artystów nazywanych falleros.

falla2

Cremá de las fallas

Ktoś mógłby się zastanawiać co dzieje się z tymi setkami rzeźb po zakończeniu imprezy. Gdzie są przechowywane, jak ogromne przestrzenie magazynowe są konieczne do ich składowania, albo po prostu zapragnąć obejrzeć zwycięską budowlę z roku ubiegłego. Otóż w Walencji problem ten nie występuje, a obejrzenie rzeźb z lat minionych jest możliwe tylko na zdjęciach. Wszystkie fallas, zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przez stolarzy są bowiem palone. Na ulicach, w asyście straży pożarnej rozpalona są często kilkudziesięciometrowe ogniska, w których miesiące ciężkiej pracy trawi w ciągu kilku chwil ogień. Moment spalenia nazywa się: cremá de las fallas.

crema

Mezcleta

Palenie rzeźb to jednak nie jedyny destrukcyjny element święta. Każdego dnia na placu przed ratuszem miejskim ma bowiem miejsce mezcleta. W ogromnej klatce, zbudowanej w celu zapewnienie bezpieczeństwa oglądających spektakl, detonowane są codziennie o godzinie 14:00 tysiące petard nazywanych mezcleta. Ponieważ spektakl ma miejsce w ciągu dnia nie może być mowy o żadnych efektach wizualnych (na przykład takich jakie dostarczają fajerwerki). W całym przedstawieniu chodzi o usłyszenie i poczucie wybuchów petard. To z tego powodu wszyscy chcą znaleźć się jak najbliżej epicentrum wybuchów – wspomnianej klatki. Z pewnością jest to część uroczystości, która może być najtrudniejsza do zrozumienia i doceniania przez turystów. Lokalni mieszkańcy pałają jednak do niej bezgraniczną miłością.

mezcelta

La ofrenda

Całe święto zachowało jednak nadal, przynajmniej w swoim podstawowym wymiarze, charakter religijny. To z tego powodu na placu za katedrą ustawiana jest ogromna drewniana konstrukcja będąca rzeźbą Maryi. Następnie lokalna ludność w trwającym wiele godzin korowodzie składa Matce Boskiej ofiarę (la ofrenda) w postaci kwiatów. Kwiaty te są wykorzystywane do ułożenia ozdobnej sukni dla Maryi. Procesja i ofiara są również wyjątkową okazją do tego, żeby podziwiać tradycyjne ludowe stroje z regionu Walencji. Szczególne wrażenie robią chyba charakterystyczne fryzury kobiet.

ofrenda

Nit de foc, corrida, churros

Opisane wcześniej tradycje i atrakcje są z pewnością wystarczającym powodem ku temu, żeby zdecydować się na odwiedzenie Walencji podczas jej święta przy pierwszej nadarzającej się okazji. Chociaż może się to jednak wydawać trudne do uwierzenia Walencja ma w czasie swojego święta o wiele więcej atrakcji do zaoferowania. Jest to między innymi Nit de foc (odbywający się w nocy spektakl fajerwerków) lub sławna falla de las luces (falla światła, która jest piękno udekorowaną lampionami ulicą). Ponadto warto skosztować typowego przysmaku jakim są churros i popić je gorącą czekoladą. Zwolennicy mocniejszych wrażeń mogą zaś udać się na korridę.

falla_luces

, , , ,