Uczestnicy debaty. Gimnazjum nr 54 w Warszawie

Uczestnik I Konkursu debat po hiszpańsku w Polsce w kategorii debat po polsku na tematy hiszpańskojęzyczne – Gimnazjum Nr 54 w Warszawie.

Szkoła działa według koncepcji opartej na pomyśle dr Danuty Nakonecznej. Są w niej jasno zarysowane mechanizmy wymuszające określone postawy uczniów i nauczycieli. Dotyczą one na przykład organizacji szkoły. Mówią o tym, że klasy są koedukacyjne i posiadają dwójkę wychowawców, a każda klasa odpowiada za swoją salę lekcyjną. Albo o tym, że w szkole nie ma dzwonków, a rok szkolny podzielony jest na trymestry.

Innym założeniem koncepcji jest takie działanie, aby, mimo ciężkiej pracy, uczniowie nie byli zmęczeni nauką i znużeni szkołą. Wiele lekcji odbywa się poza murami szkoły – często odbywają się w porozumieniu z instytutami naukowymi, bibliotekami i innymi instytucjami. Uczniowie mają możliwość wzięcia udziału w obozach i seminariach naukowych organizowanych przez Mazowieckie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych, do którego Gimnazjum nr 54 należy.

Od pierwszej klasy uczniowie uczą się tam na właściwym dla siebie poziomie. W szkole funkcjonują specjalne przepisy, określające, jak pracować z uczniami szczególnie uzdolnionymi i jakie specjalne prawa ma taki uczeń. Wielu z nich ma Indywidualny Program Nauczania lub Indywidualny Tok Nauczania.

Uczniowie mają również możliwość uczestniczyć w wielu wymianach zagranicznych, w których trakcie realizowane są programy naukowe, kulturowe i językowe we współpracujemy ze szkołami w Hiszpanii (Alicante), we Włoszech, na Słowacji i w Anglii. Wiele z tych wymian odbywa się w ramach europejskiego programu Comenius-Socrates.

Kolejnym bardzo ważnym założeniem koncepcji jest takie kierowanie zespołem nauczycieli i uczniów, aby umieli ze sobą współpracować – nie rywalizować, aby myśleli kategoriami sukcesu. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy relacje między ludźmi są dobre, a to z kolei jest możliwe, kiedy ludzie dobrze się znają i lubią ze sobą przebywać. Szczególną uwagę szkoła przykłada do pracy w grupach.

Gimnazjum nr 54 w Warszawie może się pochwalić wieloma sukcesami, spośród których najbardziej ceni sobie to, że ich uczniowie są zadowoleni z siebie, mają wysokie poczucie własnej wartości, nie boją się marzyć, pokonują przeszkody, lubią się nawzajem. Ponadto uczniowie uzyskują dobre wyniki egzaminów gimnazjalnych (w górnych 4% w skali kraju) i dostają się do najlepszych warszawskich liceów.

Co roku uczniowie zostają laureatami lub finalistami konkursów dających szczególne uprawnienia przy egzaminach gimnazjalnych lub rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

Jako organizatorzy I Konkursu debat po hiszpańsku cieszymy się, że Gimnazjum nr 54 w Warszawie zdecydowało się wystartować również w naszym konkursie. Życzymy powodzenia!

No Comments

Post A Comment